Ensemble

Dundee Rep Ensemble

"Once again, the Dundee Rep Ensemble have truly pushed back the boundaries of Scottish theatre”
The Scotsman

"One of the UK’s most consistently adventurous theatres"
The Guardian

Dundee Rep Ensemble is recognised as one of the UK’s leading theatre companies, with a reputation for creating high quality and ground breaking productions of an international standard for the people of Dundee and Scotland.

Dundee Rep Ensemble was formed by Hamish Glen in 1999. Initially the company of 14 actors was intended as a three year experiment in finding new ways of working. The experiment proved such a success that it led to major increases in funding for the company and to invitations to perform all over the world.

Since its conception, Dundee Rep Ensemble has created over 100 shows. With a broad repertoire encompassing Shakespeare, musicals, American classics, new plays and work for children and young people, the Ensemble have constantly pushed boundaries and created countless award-winning productions.

Dundee Rep carved the way for international touring in 2005 as the first UK company to tour to Iran in 30 years with Shakespeare’s The Winter’s Tale. In 2005, it visited the prestigious Cerventino Festival in Mexico with a new version of Jarry’s Ubu the King and in 2006 it took David Greig’s Dr Korzcak’s Example to Tokyo and Hiroshima.

The company has developed co-productions with some of the UK’s leading producers including the Barbican, the Young Vic, National Theatre of Scotland, Paines Plough, The Royal Lyceum, Edinburgh, Magnetic North, Oran Mor  and the Tron Theatre, performing in all of Scotland’s major venues.

In 2007 Dundee Rep Ensemble produced the original stage show of the multi award-winning Sunshine on Leith, now a major new film. The production has toured across Scotland and the UK playing to packed houses night after night.

In the last 4 years the Ensemble has taken shows on tour to local community centres across Dundee.

Click here to view the current Ensemble

Artistic Directors

Hamish Glen 1999-2002

Dominic Hill & James Brining (joint Artistic Director) 2003 -2006

James Brining 2006-2012

Philip Howard /Jemima Levick (joint Artistic Director) 2013 - 2015

Jemima Levick 2015 - 2016

Joe Douglas - Associate Artistic Director May 2016 until April 2017

Andrew Panton - From April 2017

Awards

Bold indicates winner of category

TMA (Theatrcial Management association – Now UK Theatre Awards Awards)

2001

Best Actress in a Supporting Role
Ann Louise Ross – The Winter’s Tale WINNER

2007

Best Performance in a Supporting Role in a Musical
Ann Louise Ross – Sunshine on Leith WINNER

Best Musical production
Sunshine on Leith WINNER

2010

Best Musical Production
Sweeney Todd WINNER

 

2012 Nominations

Neil Warmington Best Design for Further Than The Furthest Thing a Dundee Rep Ensemble production at Dundee Rep

2013 Nominations

Sally Reid Best supporting actor for TIME AND THE CONWAYS a Dundee Rep Ensemble and Royal Lyceum Edinburgh Co production

CATS awards (Critics Awards for Theatre in Scotland)


2016-17 Shortlist

BEST MALE PERFORMANCE:
Billy Mack as Willy Loman, Death of A Salesman
Robert Jack as Benedick, Much Ado About Nothing

BEST DIRECTOR:
Joe Douglas, Death of A Salesman

BEST ENSEMBLE:
Dundee Rep Ensemble for Death of a Salesman

BEST DESIGN:
Neil Warmington (designer) and Sergey Jakovsky (lighting designer), Death of a Salesman

BEST MUSIC AND SOUND:
Nikola Kodhabashia (composer), Death of a Salesman


2012-2013 Shortlist

BEST ENSEMBLE:
Time and the Conways co production between Royal Lyceum Theatre Company, Edinburgh and Dundee Rep Ensemble

BEST DESIGN:
Ti Green (Set) Mark Doubleday (Lighting) Time and The Conways


2011-12 Shortlist

BEST FEMALE PERFORMANCE
Ann Louise Ross
as Mill Laverello, Further than the Furthest Thing, Dundee Rep Theatre WINNER

BEST DIRECTOR:
James Brining, Further than the Furthest Thing,

BEST DESIGN:
Neil Warmington
(set), Philip Gladwell (lighting), Elizabeth Ogilvie (water), Further than the Furthest Thing WINNER

BEST TECHNICAL PRESENTATION:
Further than the Furthest Thing

Best Production
Further Than The Furthest Thing

2010-11 Shortlist

BEST MALE PERFORMANCE:

David Birrell as Sweeney Todd, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street WINNER

BEST DIRECTOR:
James Brining, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street,

BEST DESIGN:
Colin Richmond (set) and Chris Davey (lighting), Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street,

BEST USE OF MUSIC AND SOUND:
Hilary Brooks, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street WINNER

FOR BEST PRODUCTION:
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street,

 

2009-10 Shortlist

BEST MALE PERFORMANCE
Kevin Lennon as John Merrick, The Elephant Man WINNER

BEST ENSEMBLE:
A Christmas Carol,

BEST DIRECTOR:
Jemima Levick, Elephant Man WINNER

BEST DESIGN:
Alex Lowde (set) and Colin Grenfell (lighting), The Elephant Man WINNER

BEST TECHNICAL PRESENTATION,
A Christmas Carol

FOR BEST PRODUCTION:
A Christmas Carol,

 

2008-09 Shortlist

FOR BEST FEMALE PERFORMANCE:
Irene Macdougall, Martha, Who's Afraid of Virginia Woolf? WINNER

FOR BEST DIRECTOR:
James Brining, Who's Afraid of Virginia Woolf?
Jemima Levick, Beauty and the Beast

FOR BEST PRODUCTION FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE:
Beauty and the Beast

FOR BEST DESIGN:
Stewart Laing, Les Parents Terribles
Alex Lowde (set) and Chris Davey (lighting), Beauty and the Beast WINNER

FOR BEST PRODUCTION:
Beauty and the Beast
Who's Afraid of Virginia Woolf?

 

2007-08 Shortlists

FOR BEST MALE PERFORMANCE:
Keith Fleming and Gerry Mulgrew as Peer Gynt in Peer Gynt WINNER

FOR BEST FEMALE PERFORMANCE:
Alison Peebles as Winnie in Happy Days

FOR BEST DIRECTOR:
James Brining for Sunshine On Leith,
Dominic Hill for Peer Gynt WINNER

FOR BEST ENSEMBLE:
Peer Gynt
Sunshine On Leith 

FOR BEST DESIGN:
Naomi Wilkinson for Peer Gynt WINNER

FOR BEST PRODUCTION FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE:
Jack And The Beanstalk 

FOR BEST DESIGN:
Naomi Wilkinson for Peer Gynt, 

FOR BEST USE OF MUSIC AND SOUND:
Hilary Brooks for Sunshine On Leith,
Paddy Cunneen for Peer Gynt,

FOR BEST TECHNICAL PRESENTATION:
Sunshine On Leith

FOR BEST PRODUCTION:
Peer Gynt  WINNER
Sunshine On Leith

 

2006-2007 Shortlists

FOR BEST DESIGN:

Naomi Wilkinson and Bruno Poet A Midsummer Night's Dream, Dundee Rep WINNER

FOR BEST TECHNICAL PRESENTATION:
Monkey


2005-2006 Shortlists

FOR BEST ENSEMBLE:
The cast of Ubu the King

FOR BEST PRODUCTION FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE:
Cinderella
Dr Korczak's Example

FOR BEST DESIGN:
Philip Witcomb for Cinderella

 

2003-04 Shortlists

FOR BEST MALE PERFORMANCE:
John Bett as Urgentiono in Scenes From An Execution by Howard Barker - Ensemble production. WINNER

FOR BEST FEMALE PERFORMANCE:
Irene MacDougall as Rivera in Scenes From An Execution by Howard Barker

FOR BEST DIRECTOR:
Dominic Hill for Scenes From An Execution WINNER

FOR BEST ENSEMBLE:
Dundee Rep Ensemble cast for Scenes From An Execution.

FOR BEST DESIGN:
Tom Piper for Twelfth Night WINNER

Neil Warmington (Set) and Simon Bennison (Lights) for Scenes from an Execution

BEST USE OF MUSIC:
Jon Beales for Flora the Red Menace

Paddy Cuneen for Twelfth Night WINNER

FOR BEST PRODUCTION:
Scenes from an Execution WINNER